• تغذیه در دوران سالمندی

  با پیشرفت های علم پزشکی میزان امید به زندگی در قرن اخیر افزایش یافته است. طب سالمندی به بیماری های مزمنی که به میزان زیادی با این دوره از زندگی همراه است، می پردازد و دربرگیرنده ی تشخیص و مراقبت در این بیماریها است.

  مراقبت تغذیه ای در سالمندان تنها رژیم درمانی پزشکی را شامل نمی شود بلکه با ارتقاء سبک زندگی سعی در پیشگیری و گسترش بیماری ها دارد. سالمندان نیاز به یادگیری خود مراقبتی دارند و باید آموزش های مناسب تغذیه ای و بهداشتی را دریافت کنند.

 • نقش انسولین در کاهش وزن

  وزن شما عمدتا توسط هورمون ها کنترل می شود. تحقیقات نشان می دهد که هورمون ها بر اشتها و اینکه چه میزان چربی ذخیره می کنید، تاثیر دارند. در ادامه نقش انسولین در کاهش وزن و راهکارهایی برای تعادل انسولین درشرح داده شده است.

 • هورمون هایی که در کنترل وزن تأثیر دارند

  عدم تعادل هورمونی یکی از دلایل افزایش وزن می باشد. در ادامه به هورمونهای تأثیرگذار بر وزن بدن اشاره شده است:

 • چگونه برای ورزش انگیزه پیدا کنیم؟

  نقش انگیزش بر تغییر و یا حفظ رفتاری خاص در ورزشکاران همیشه حائز اهمیت بوده است. اما از آنجا که چگونی اثر انگیزش بر رفتار، مکانیزمی پیچیده و کمتر شناخته شده دارد، کمتر به آن پرداخته می شود.

 • گیاهان مفید برای دیابت

  داروهای گیاهی قرن هاست که برای بیماری های مختلف استفاده می شود. در این مطلب به برخی از گیاهان دارویی که خواص ضد دیابت دارند و اثر بخشی و تداخلات آنها با داروهای دیابت می پردازیم.

 • با مصرف پروبیوتیک ها سلامتی را در آغوش بگیرید

  امروزه با تغییر سبک زندگی و الگوی غذایی در بدن انسان تغییرات مختلفی ایجاد شده  که باعث ریسک ابتلا به دیابت, بیماری های قلبی، کبدی و افزایش شیوع سرطانهای مختلف شده است. در اثر استفاده از غذاهای سریع و فرآوری شده که پرچرب و دارای قند افزوده هستند و نیز کاهش مصرف میوه ها و سبزیجات و سایر مغذی برای سلامت بدن، باکتری ها و فلور طبیعی بدن تغییر کرده که این تغییر باعث ایجاد التهاب و بیماری های مختلف می گردد. برای بهبود فلور طبیعی بدن، پروبیوتیک ها نقش مهمی ایفا می کنند.

 • 8 علامت رایج کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

  یک رژیم غذایی متعادل و مغذی فواید بسیاری دارد. در این مقاله، 8 علامت رایج  کمبود ویتامین ها و مواد معدنی و نحوه رفع آنها، بررسی شده است.

 • بی اشتهایی عصبی یا Anorexia nervosa

  بی اشتهایی عصبی چیست؟

  یک گرسنگی ارادی می باشد که منجر به لاغری می شود. میزان بروز آن در خانم ها 10 برابر اقایان است و معمولا در نوجوانی و اوایل بزرگسالی دیده می شود. 50 تا 70 درصد این بیماران دچار افسردگی هستند. عوامل ژنتیکی، محیطی و روانی در این بیماران نقش دارد. بیش اشتهایی عصبی اگر در سنین کودکی رخ دهد منجر به کوتاه قدی می شود.

 • رژیم غذایی DASH راهی برای کنترل فشارخون

  با تغییر سبک زندگی جوامع شامل الگو های غذایی و کاهش فعالیت بدنی، شیوع  فشار خون و بیماری های قلبی افزایش یافته است. این رژیم که برای کنترل فشار خون طراحی شده است یک رژیم پر پتاسیم و کم سدیم است و از این طریق فشار خون را کنترل می کند.

 • آیا ورزش پیلاتس به کاهش وزن کمک می کند؟

  پیلاتس تمرینی کم شدت است که در رشد و ساخت عضلات و بهبود وضعیت آنها تاثیر گذار می باشد. تمرین پیلاتس برای سلامتی شما مفید می باشد و به شما در حفظ وزن سالم کمک می کند.

  با این حال ممکن است پیلاتس مانند دیگر تمرینات کاردیو (قلبی عروقی یا همان هوازی) از قبیل شنا و دو برای کاهش وزن تاثیر گذار نباشد. و دلیل آن این می تواند باشد که شما کالری کمتری در کلاس های معمول پیلاتس نسبت به سایر تمرینات هوازی مصرف می کنید.

 • اعتیاد به مواد غذایی چیست؟

  آیا شما از اعتیاد به مواد غذایی رنج می برید؟ علائم اعتیاد به مواد غذایی چیست و چگونه آن را از سایر اختلالات خوردن تمایز دهیم؟ راه های درمان چیست؟

  این سوالات برای شناخت این مشکل بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب سعی شده تا به مهم ترین سوالات در این زمینه پاسخ دهیم.

 • تمرینات ورزشی در دوران بارداری

  کارشناسان ورزش برای سالها تمرینات با شدت کم تا متوسط را برای زنان باردار پیشنهاد می کنند. شما حتی با اجازه پزشک می توانید فعالیت های شدید مانند جاگینگ (با سرعت متوسط دویدن) را در طول دوران بارداری حفظ کنید. با این حال، احتیاط هایی وجود دارد که زنان باردار باید در نظر داشته باشند تا هم مادر و هم نوزاد سالم باشند.

 • تمرینات مقاومتی کودکان و نوجوانان

  یک سوال که اغلب در رابطه با تمرینات کودکان مطرح می شود این است که آیا تمرینات با وزنه جلوی رشد کودکان را می گیرد؟

  اگر شما پدر و مادر یک کودک زیر 18 سال هستید، ممکن است متعجب شوید از این که می بینید تمرینات قدرتی کودکان در باشگاه ها یا به عنوان بخشی از یک تیم ورزشی انجام می شود و احتمالا با خود می گویید که این کار رشد کودک را ضعیف می کند. در حالی که این نگرانی در مورد رشد کودکان مشروع به نظر می رسد، خبر خوب این است که کودک شما مجبور به ترک تمرینات با وزنه نیست .علم چه می گوید؟

 • آشنایی با رشته ایکس بادی

  ایکس بادی نوعی تمرین است که در آن از روش EMS مخفف کلمه Electric Muscle Stimulation به معنای تحریک الکتریکی عضلات استفاده می شود و در دهه های اخیر با نتایج بسیار خوبی در فیزیوتراپی همراه بوده است. استفاده از این روش به سرعت در حال گسترش بوده و از آن به عنوان یک روش تمرینی کل بدن، که ترکیبی کامل از یک تمرین قدرتی و هوازی بسیار موثر را فراهم می کند، استفاده می شود.

 • آشنایی با رشته TRX

  TRX یک ابزار تمرینی انقلابی است که تأکید خاصی بر عضلات مرکزی بدن داشته و در هر جا و هر زمانی قابل انجام می باشد. این تمرینات شامل همه آن چیزی است که شما به آن نیاز دارید. TRX تمرینی عالی برای کل بدن می باشد و شامل بیش از 300 حرکت از ساده تا دشوار است. با توجه به نزدیک بودن تمرینات معلق (که نمونه آشنای آن TRX می باشد) به فعالیت های روزانه، انجام این تمرینات برای بزرگسالان سالمند اهمیت بیشتری دارد. 

 • تمرینات همزمان (کانکارنت)

  همه ما بهترین فیزیک و اندام ممکن را می خواهیم و حاضریم به سختی تمرین کنیم تا به آن دست یابیم. اما این تنها به سخت تمرین کردن ربط ندارد و مهم است که بدانید در این راه چقدر هوشمندانه عمل کنید.

  آیا می توانید ترتیب تمرینات خود را تغییر دهید و چربی سوزی بیشتری را تجربه کنید؟

  اگرچه هر دوی تمرینات با وزنه و هوازی تعدادی از متغیرهای مختلف سلامت و تناسب را بهبود می بخشند، اما بحث ما در مورد بهترین راه برای استفاده از آنهاست. مفهوم انجام هر دوی تمرینات با وزنه و هوازی در یک جلسه تمرین به عنوان تمرینات همزمان یا تمرینات کانکارنت شناخته می شود.

 • بدنسازی یا کراس فیت

  بدنسازی و کراس فیت هر دو از آن دست ورزش هایی می باشند که در آن ورزشکاران چند بار در هفته، تمرینات با وزنه را انجام می دهند. اما شباهت های این دو همین جا پایان می یابد. تفاوت های این دو رشته با یکدیگر در چیست؟ این دو رشته چه نکاتی برای آموختن به یکدیگر دارند؟

 • آیا سرکه سیب برای دیابت مؤثر است؟

  دیابت یک بیماری مزمن است که به دلیل عدم توانایی در تنظیم قند خون ایجاد می­شود. هورمون مسئول تنظیم قند خون انسولین است که در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 این هورمون تولید نمی­شود یا تولید آن ناچیز است. و در دیابت نوع 2 مقدار انسولین تولید شده کافی نیست.

  برای مدیریت دیابت علاوه بر دارودرمانی و مراقبت­های پزشکی، رژیم غذایی متعادل، فعالیت فیزیکی یا ورزشی متناسب با قند خون و کنترل فاکتورهای مختلف شیوه زندگی نقش موثری دارد.

  برخی شواهد نشان داده که مصرف سرکه سیب برای کنترل قند خون می­تواند مفید باشد.

   

 • موانعی برای کاهش وزن

  عوامل زیادی وجود دارند که مانع موفقیت افراد در کاهش وزن می شوند. این عوامل شامل فقدان حمایت اجتماعی، ورزش نکردن،  فقدان نیروی اراده و احساساتی هستند که بر خلاف مسیر رسیدن به هدف (مثل استرس و احساسات تأثیرگذار بر غذا خوردن) عمل می کنند.  موانع ذکر شده مانع از رسیدن به کاهش وزن بوده و در صورتی که مهارتهای غلبه بر این موانع آموخته نشوند، ممکن است در راه رسیدن به هدف ناکام بمانیم. برای غلبه بر موانع در راه رسیدن به کاهش وزن، مهارت های ویژه ای باید آموخته شود. که در ادامه مورد بحث قرار می گیرد. 

 • بیش خوری ناشی از استرس
  به نظر می رسد استرس بر دریافت غذایی تاثیر می گذارد. مطالعات متعددی که بسیاری از آنها در حیوانات  انجام شده است نشان داده اند، که اضطراب جسمی یا احساسی باعث افزایش مصرف مواد غذایی پرچرب، با قند  بالا یا هر دو می شود. 
 • شیرین کننده های مصنوعی و مضرات آنها
  با گسترش صنایع غذایی و تنوع مواد غذایی، طیف وسیعی از ترکیبات از جمله رنگ های خوراکی، نگهدارنده های مختلف، طعم دهنده ها و سایر افزودنی ها در تولید مواد غذایی استفاده می شود.
   
 • عضله سازی و مزایای آن برای سلامتی

  گاها به محض اینکه اسمی از تمرینات قدرتی برده می شود بسیاری از افراد تصور می کنند که این تمرینات بسیار سخت و حتی آسیب زننده می باشد. یکی از دغدغه های بزرگ هر فرد از سن میان سالگی به بعد ترس از دست دادن سلامتی و تناسب اندام می باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند در سنین بالاتر راهکاری برای جلوگیری از مرگ سلول های عضلانی وجود ندارد، لذا تسلیم زندگی در کم تحرکی و کسالت می شوند. قطعا این طور اندیشیدن حاصل ناآگاهی و اشتباه بزرگی می باشد. آیا راهی وجود دارد که در جنگ با پیری پیروز شویم؟ 

 • کبد چرب، بیماری پنهان
  کبد یکی از ارگان های سیار مهم بدن است که فعالیت ها و عملکرد های ویژه ای دارد. 
   متابولیسم چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها در کبد انجام می شود.
 • نقش میکروبیوم روده در بدن انسان
  با تغییر سبک زندگی در جوامع مختلف بدن انسان ها دچار دگرگونی شده است . همه ی انسان ها در ویژگی های فیزیولوژیک منحصر به فرد هستند . یکی از این ویژگی ها فلور بدن است. 
   
 • چگونه کبدی سالم داشته باشیم؟
  کبد از جمله ارگان های بدن است که اگر کارایی و عملکرد آن در اثر بیماری دچار مشکل شود، سایر اعضا بدن نیز اسیب می بینند. بنابراین محافظت از آن اهمیت ویژه ای دارد. در ادامه به گیاهان و مواد غذایی مفید برای کبد چرب اشاره می شود.
   
 • ورزش در درمان بیماریهای مزمن
  فعالیت بدنی جزء جدایی ناپذیر یک زندگی سالم است. میزان مناسب ورزش می تواند علاوه بر پیشگیری از بیماری های مزمن باعث بهبود آن ها در مبتلایان شود.