تغذیه در بیماریها
 • مداخلات رژیمی در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

  سندرم تخمدان پلی کیستیک یک اختلال پیچیده اندوکرین (غددی) در زنان در سنین باروری است که شیوع آن 4 تا 18 درصد بوده و یکی از متداول ترین علل ناباروری است. این مشکل با اختلال عملکرد تولیدمثلی، متابولیکی و هورمونی مرتبط است و همچنین با ریسک بالای مشکلات دوران بارداری ارتباط دارد.

   زنانی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند معمولاً وزن بیشتری نسبت به زنان سالم دارند. علی رغم این حقیقت که بیشتر زنان مبتلا به PCOS، چاق و یا دارای اضافه وزن هستند اما برخی زنان لاغر مبتلا به PCOS نیز در معرض خطر مشکلات متابولیک می باشند.

 • تغذیه در نقرس

  نقرس یکی از اشکال درد ناک آرتریت است که وقتی سطح اسید اوریک خون بالا می رود، به فرم کریستالی تبدیل می‌شود و در اطراف مفاصل تجمع پیدا می کند.

   اسید اوریک هنگامی در بدن تولید می‌شود، که مواد شیمیایی به نام پورین شکسته ‌شود. پورین به طور طبیعی در بدن شما ساخته می‌شود، همچنین در برخی مواد غذایی وجود دارد که توسط ادرار از بدن دفع می شود.

   رژیم مخصوص نقرس به کاهش سطح اسید اوریک در خون کمک می‌کند. رژیم نقرس درمان نیست اما می‌تواند به کاهش ریسک حملات نقرس و آهسته کردن پیشرفت تخریب مفاصل کمک کند. افرادی که نقرس دارند و از رژیم پیروی می‌کنند، معمولاً برای کنترل درد و کاهش اسید اوریک به دارو نیاز دارند.

 • رفلاکس معده و اهمیت تغذیه در بهبود آن

  رفلاکس هنگامی رخ می دهد که اسفنکتر پایینی مری کاملا بسته نشده باشد و محتویات معده به سمت مری بازگردد. اسفنکتر پایین مری مانند حلقه ی عضلانی است که در پایین مری قرار گرفته و مانند یک دریچه بین مری و معده عمل کمی کند.

  سوزش سر دل هنگامی رخ می دهد که محتویات اسیدی معده به پوشش مری برخورد کندکه دلیل احساس سوزش در قفسه سینه است. اگر سوزش سر دل بیشتر از 2 بار در هفته رخ دهد احتمالا ناشی از رفلاکس است و می تواند فرد را به سمت مشکلات جدی تر سلامتی ببرد.

 • تغذیه در کبد چرب

  بیماری کبد چرب غیرالکلی شایع ترین بیماری مزمن کبدی در بسیاری از قسمت های جهان است. این بیماری ارتباط زیادی با اضافه وزن، چاقی و مقاومت به انسولین دارد. با این حال می تواند در افراد با چربی کم نیز دیده شود و به طور خاص در میان افرادی که کمبود ذخایر چربی دارند (مانند لیپودیستروفی) شایع است.

  تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی اساس درمان کبد چرب غیرالکلی به شمار می روند. یکی از مهم ترین اقدامات در کنترل کبد چرب، کاهش و کنترل وزن است.

 • گیاهان مفید برای دیابت

  داروهای گیاهی قرن هاست که برای بیماری های مختلف استفاده می شود. در این مطلب به برخی از گیاهان دارویی که خواص ضد دیابت دارند و اثر بخشی و تداخلات آنها با داروهای دیابت می پردازیم.

 • آیا سرکه سیب برای دیابت مؤثر است؟

  دیابت یک بیماری مزمن است که به دلیل عدم توانایی در تنظیم قند خون ایجاد می­شود. هورمون مسئول تنظیم قند خون انسولین است که در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 این هورمون تولید نمی­شود یا تولید آن ناچیز است. و در دیابت نوع 2 مقدار انسولین تولید شده کافی نیست.

  برای مدیریت دیابت علاوه بر دارودرمانی و مراقبت­های پزشکی، رژیم غذایی متعادل، فعالیت فیزیکی یا ورزشی متناسب با قند خون و کنترل فاکتورهای مختلف شیوه زندگی نقش موثری دارد.

  برخی شواهد نشان داده که مصرف سرکه سیب برای کنترل قند خون می­تواند مفید باشد.

   

 • کبد چرب، بیماری پنهان
  کبد یکی از ارگان های سیار مهم بدن است که فعالیت ها و عملکرد های ویژه ای دارد. 
   متابولیسم چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها در کبد انجام می شود.
 • تاثیر سرکه سیب بر دیابت
  تولید سرکه فرایندی است که طی آن قند میوه (از جمله سیب) از طریق افزودن مادر سرکه (یا مایه سرکه) در طی چند هفته یا چند ماه شکسته شده و به اسید تبدیل می­شود. مایه سرکه ظاهری کدر به سرکه می­دهد که شامل باکتری­ها و مادر سرکه است. در طی فرایند پاستوریزه کردن باکتری­ها از بین می­روند ولی مادر سرکه باقی می­ماند.